JHL:n palvelut ovat suljettuina pääsiäisen yli. JHL-talo sekä puhelinpalvelut ovat kiinni sekä 18.4. että 21.4. Hyvää pääsiäistä!
Tahti kiihtyy heta-tesin neuvotteluissa

Henkilökohtaisten avustajien sopimuskausi päättyy huhtikuun lopussa. Neuvotteluja jatketaan heti pääsiäisien jälkeen.
Henkilökohtaisten avustajien uutta työehtosopimusta (heta-tes) sorvataan nyt urakalla.
JHL ja työnantajaa edustava Heta-liitto ovat neuvotelleet helmikuulta asti katkeamatta. Viimeiset viikot neuvotteluja on käyty intensiivisesti sekä etänä että kasvotusten.
Pöydällä ovat kaikki molempien osapuolten neuvottelutavoitteet palkkaratkaisua myöten. Käytännössä siis koko sopimus.
– Neuvottelukierros on edennyt hyvässä hengessä, mutta osapuolten tavoitteissa on edelleen yhteensovitettavaa. Ensi viikko on todennäköisesti ratkaiseva tämän kierroksen osalta, sopimusasiantuntija Laura Tuominen JHL:stä toteaa.
Pääsiäinen tuo suunnitellun tauon neuvotteluihin, mutta JHL ja Heta-liitto istuvat neuvottelupöytään heti pääsiäisen jälkeen tiistaina 22. huhtikuuta. Neuvotteluja jatketaan myös torstaina 24. huhtikuuta.
Tavoite edelleen on saada neuvottelutulos ennen nykyisen sopimuskauden päättymistä vappuaattona.
Lisätietoja
Laura Tuominen, vastaava sopimusasiantuntija JHL, 050 409 2460
Pinja Lumitsalo, sopimusasiantuntija JHL, 046 921 4566
Ammattiliittosi JHL neuvottelee lukuisista työehtosopimuksista vuoden 2025 aikana. Seuraa neuvotteluiden etenemistä verkkosivuillamme. Sosiaalisesta mediasta löydät neuvottelu-uutiset tunnisteella #JHLneuvottelee.
Liity jäseneksi!
JHL on Suomen monipuolisin ammattiliitto. Jäsenemme työskentelevät noin tuhannessa eri ammatissa hyvinvoinnin ja julkisten palvelujen parissa. Olit sitten sote-ammattilainen, kasvattaja, siivooja, keittäjä, sihteeri, vartija tai konduktööri, olemme ammattiliittosi!
