Palkankorotukset pöydälle Heta-tesin neuvotteluissa 

Kollaasikuva JHL:n jäsenistä erilaisissa ammateissa ja slogan #1001ammattia

Henkilökohtaisten avustajien työehtosopimusneuvotteluissa tahti kiihtyy, sillä sopimuskausi päättyy vappuaattona. Neuvottelutulosta haetaan ennen sitä. 

Neuvottelut palkankorotuksista ja tulevan sopimuskauden kestosta ovat käynnistyneet henkilökohtaisten avustajien tes-pöydässä tällä viikolla. Pöydällä ovat myös kaikki muut osapuolten tavoitteet.

JHL:n ja työnantajaa edustavan Heta-liiton neuvottelijat kokoontuivat intensiivisiin neuvotteluihin JHL-talolle 9.–10. huhtikuuta. 

– Neuvottelut ovat tähän saakka edenneet hyvässä hengessä, sopimusasiantuntija Pinja Lumitsalo kertoo. 

Henkilökohtaisten avustajien työehtosopimuksen neuvottelijat 2025 neuvottelupöydän ääressä.
Heta-tesin neuvottelijat olivat koolla JHL-talolla 9. huhtikuuta. Vasemmalla istuvat työnantajaa edustavana Heta-liiton neuvottelijat Arlene Eräheimo, Maria Jokela ja Maija Aatelo. Oikealla JHL:n Laura Tuominen ja Pinja Lumitsalo.

Huolena leikkaukset vammaispalveluista 

Uudesta Heta-tesistä on neuvoteltu ahkerasti huhtikuun alkupuolella, koska nykyinen sopimuskausi päättyy jo muutaman viikon päästä huhtikuun lopulla.  

Huolta aiheuttavat hyvinvointialueiden kyseenalaiset ja mahdollisesti lainvastaiset käytännöt uuden vammaispalvelulain soveltamisessa sekä hallituksen suunnitelmat leikata vammaispalveluista entisestään.

– Jo nyt vammaisala ja henkilökohtainen apu on aliresursoitu, ja se näkyy avustajapulana, sopimusasiantuntija Lumitsalo huokaa. 

Jopa yli 20 prosenttia myönnetyistä avustustunneista jää käyttämättä, koska avustajia ei ole. 

Avustaminen ei voi olla mitä vaan maan ja taivaan väliltä, etenkään ennakoimattomasti. Niin työnantaja kuin avustajakin hyötyvät siitä, että työnantajat ja työntekijät järjestäytyvät omiin liittoihinsa sekä neuvottelevat ja sopivat alan palkka- ja työehdoista yhteistyössä.

Heta-tesistä vastaava sopimusasiantuntija Laura Tuominen avaa blogikirjoituksessaan sitä, miksi henkilökohtaiset avustajat ansaitsevat nykyistä enemmän.

Neuvottelut jatkuvat tiiviisti huhtikuun loppuun. Seuraavaksi JHL ja Heta-liitto istuvat neuvottelupöytään maanantaina 14.4.2025. Ensi viikolle on sovittu neuvotteluajat myös keskiviikolle ja torstaille.  

– Tavoitteemme edelleen on saada neuvottelutulos ennen nykyisen sopimuskauden päättymistä. Nähtäväksi jää, toteutuuko tämä, sopimusasiantuntija Laura Tuominen summaa.  

Lisätietoja

Laura Tuominen, vastaava sopimusasiantuntija JHL, 050 409 2460  
Pinja Lumitsalo, sopimusasiantuntija JHL, 046 921 4566 

Ammattiliittosi JHL neuvottelee lukuisista työehtosopimuksista vuoden 2025 aikana. Seuraa neuvotteluiden etenemistä verkkosivuillamme. Sosiaalisesta mediasta löydät neuvottelu-uutiset tunnisteella #JHLneuvottelee.

Liity jäseneksi!

JHL on Suomen monipuolisin ammattiliitto. Jäsenemme työskentelevät noin tuhannessa eri ammatissa hyvinvoinnin ja julkisten palvelujen parissa. Olit sitten sote-ammattilainen, kasvattaja, siivooja, keittäjä, sihteeri, vartija tai konduktööri, olemme ammattiliittosi!

Sinistä taivasta vasten suuri oranssi ammattiliitto JHL:n logolla varustettu ilmapallo.